komolyzene, opera, színház

Mesterek és tanítványok

Egy szünettel
Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem

Jegyárak


Mentse el a programot Google Naptárába!

A zenetörténet egyik legizgalmasabb területe a zeneszerzők egymással való kapcsolata. Ki kire hatott, ki kit tanított? - érdekes kérdések, mert a válaszok a művekről és a bennük körvonalazódó gondolkodásmód eredetéről árulnak el információkat. Ezen a hangversenyen a zeneszerzők láncot alkotnak egymás mestereiként: „A” hatott „B”-re, „B” tanította „C”-t.

„A” természetesen Johannes Brahms, a 19. század hagyományhű irányzatának képviselője, aki Liszttel és Wagnerrel ellentétben nem a radikális formai újítások mestere volt, hanem a klasszikus formák keretében juttatta kifejezésre a romantikára oly jellemző érzelmi és indulati tartalmakat. Ez a kettősség jellemzi 1883-ban keletkezett F-dúr szimfóniáját is, melyet sokan a zeneszerző „Eroicájának” tartanak. Brahms stílusa és világképe erősen hatott a német Hans Koesslerre, aki huszonkilenc éves korától, 1882-től jelentős befolyást gyakorolt a magyar zenekultúra alakulására: a budapesti Zeneakadémia zeneszerzéstanáraként olyan alkotóknak volt mestere, mint Bartók, Kodály, Weiner, Kálmán Imre és Jacobi Viktor. Műveit manapság ritkán játsszák, ezért is hézagpótló alkalom, hogy ezúttal meghallgathatjuk Szimfonikus variációit.
Dohnányi Ernő is Koessler növendékei közé tartozott, de rá Brahms közvetlenül is hatott, ezt jelzi, hogy első művét, a c-moll zongoraötöst - Koessler közbenjárásának köszönhetően - Brahms is meghallgatta Bécsben, és ezt mondta róla: „Magam sem tudtam volna jobban megírni”. A koncerten felcsendülő Stabat Mater már Dohnányi kései alkotóperiódusának termése: 1953-ban keletkezett, a zeneszerző életének alkonyán, az amerikai emigráció időszakában.

Rendező: Nemzeti Filharmonikusok

Előadott művek

  • Hamar Zsolt
  • szoprán
    Kristófi Ágnes
  • mezzoszoprán
    Nagy Bernadett
  • alt
    Müller Beáta
  • Magyar Állami Operaház Gyermekkara (vezető karnagy: Hajzer Nikolett)
  • Nemzeti Filharmonikus Zenekar

Parkolási információk

Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy abban az esetben, amikor a Müpa mélygarázsa és kültéri parkolója teljes kapacitással működik, érkezéskor megnövekedett várakozási idővel érdemes kalkulálni. Ezt elkerülendő, azt javasoljuk kedves közönségünknek, induljanak el hozzánk időben, hogy gyorsan és zökkenőmentesen találhassák meg a legideálisabb parkolóhelyet és kényelmesen érkezhessenek meg előadásainkra. A Müpa mélygarázsában a sorompókat rendszámfelismerő automatika nyitja. A parkolás ingyenes azon vendégeink számára, akik egy aznapi fizetős előadásra belépőjeggyel rendelkeznek. A Müpa parkolási rendjének részletes leírása elérhető itt.

Büféélmény – sorban állás nélkül

Az Átrium-büfében új étkezési szolgáltatásunknak köszönhetően lehetőségük van előrendelést leadni egy órával az előadás megkezdése előtt, így megszabadulhatnak a hosszas sorban állástól az előadás szünetében, és azonnal fogyaszthatják a megrendelt étel-, italféléket. Az előrendelés részletei elérhetőek itt.

Biztonságos jegyvásárlás

Felhívjuk kedves Látogatóink figyelmét, hogy a Müpa kizárólag a saját weboldalán és hivatalos jegypénztáraiban megváltott jegyekre tud garanciát vállalni. A kellemetlenségek elkerülése érdekében javasoljuk, hogy előadásainkra, koncertjeinkre a jövőben is a mupa.hu weboldalon keresztül, valamint az Interticket (jegy.hu) országos hálózatában vagy a jegypénztárainkban váltsa meg jegyét.




Ugrás az oldal tetejére