20849_budapesti_fesztivalzenekar_201119_01.jpg
komolyzene, opera, színház
Budapesti Fesztiválzenekar
Enescu, Stravinsky, Prokofjev
2020. november 21. szombat
14:30 - 17:00
egy szünettel
Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem
Az előadás elmarad

Kedves Látogatónk!

Magyarország kormányának döntése értelmében 2020. december 10-ig minden előadásunk elmarad. A Müpa saját szervezésű programjaira vásárolt belépők árát visszatérítjük: jegyét ide kattintva, bérletben szereplő előadásra szóló jegyét pedig ezen az oldalon tudja visszaváltani.

Felületünkön kizárólag a Müpa saját produkcióinak jegyeit rögzítheti. A befogadott, tehát nem saját szervezésű előadások jegyvisszaváltásának módjáról, kérjük, az előadás szervezőjénél érdeklődjön.

Megértését és együttműködését köszönjük!

Vezényel:

Fischer Iván

Közreműködik:

hegedű Vilde Frang

Enescu

I. román rapszódia, op. 11

Stravinsky

Hegedűverseny

Prokofjev

V. (B-dúr) szimfónia, op. 100

Stravinsky hegedűversenye különleges helyet foglal el a hegedűirodalomban. A szerző nem ismerte jól a hangszert, éppen ezért tudott valami egészen újat létrehozni! A művet Vilde Frang, a virtuóz norvég hegedűművész játssza. Ahogy a hegedűverseny, Enescu két román rapszódiája is a művészet fellegvárában, Párizsban született - közülük az ismertebb, a „csűrszagú”, táncos első rapszódia nyitja a koncertet. Zárásként Prokofjev gyakran félreértelmezett V. szimfóniája szólal meg, amely a szerző nyilatkozata szerint nem a háborúról szól.

Liszt és Dvořák után a románok nemzeti szerzője, George Enescu is nekilátott feldolgozni hazájának népzenei kincsét. Hiába nevezte őket később „ifjúkori bűnöknek”, a román rapszódiák máig legismertebb művei közé tartoznak. Improvizatív hangulat, egzotikus hangkészlet és élénk ritmika jellemzi ezeket a darabokat.
Stravinsky életrajzírója szerint a Hegedűverseny befejezése az egyik legizgalmasabb finálé, amit a szerző valaha írt. Érdekesek azonban az egyes tételek ikonikus nyitóakkordjai is, melyeket Vilde Frang a Bachtrack kritikusa szerint „lézerszerű pontossággal” szólaltat meg. A tételek barokk műfajokra utaló címeivel Stravinsky Bach előtt tiszteleg.
A II. világháború végéhez közeledve a Szovjetunió vezetése biztos volt saját diadalában, és a nemzet művészeitől is elvárta, hogy osztozzanak optimizmusában. Prokofjev egy hivatalos nyilatkozatban ki is jelentette, hogy V. szimfóniája „az emberi szellem nagyságát” hirdeti, ám a darab tele van olyan zenei idézetekkel, amelyek másról árulkodnak.

Rendező: Budapesti Fesztiválzenekar

  • Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy abban az esetben, amikor a Müpa mélygarázsa és kültéri parkolója teljes kapacitással működik, érkezéskor megnövekedett várakozási idővel érdemes kalkulálni. Ezt elkerülendő, azt javasoljuk kedves közönségünknek, induljanak el hozzánk időben, hogy gyorsan és zökkenőmentesen találhassák meg a legideálisabb parkolóhelyet és kényelmesen érkezhessenek meg előadásainkra. A Müpa mélygarázsában a sorompókat rendszámfelismerő automatika nyitja. A parkolás ingyenes azon vendégeink számára, akik egy aznapi fizetős előadásra belépőjeggyel rendelkeznek. A Müpa parkolási rendjének részletes leírása elérhető itt.

Általános elérhetőségek
Mivel kapcsolatban szeretne érdeklődni?
Müpa hírlevél
Regisztráljon és iratkozzon fel a Müpa hírlevelére, hogy elsőként értesüljön programjainkról! Regisztrálok