irodalom, film, kiállítás

Dögkeselyű (1982)

120 éves a magyar film

Előadóterem
  • Müpa saját produkció
  • müpamozi

Jegyárak


Mentse el a programot Google Naptárába!

2021 januárjában meghalt Munkácsi Miklós. Tartottak megemlékezéseket. De egyre kevesebben emlékeznek a műveire, noha a hetvenes évek elejétől jó két évtizeden át sok-sok olvasója, kedvelője volt. Egyik legjobb regénye A kihívás (1981), amely András Ferenc Dögkeselyű című filmjének az alapja. Bűntörténet, bosszútörténet. Bocsánat, több annál. Kőkemény jelentés arról a korról, amelyben lágyul a hatalom nyomása, és megkezdődik az aktív nemzedékek önkizsákmányolása. Egy olyan korszak, amelyben kezdenek elmosódni a bűn határai, és olykor csak annyit mondunk: ügyes.

András Ferenc 1977-es filmje, a Veri az ördög a feleségét szélesen röhögve, mégis véresen komolyan számol be az értékek zűrzavaráról. Öt évre rá ezt már olyan keménységgel meséli el, hogy több országban tapintatosan levágták róla a legutolsó jelenetet. Amitől ez a film nem lett puhább, hiszen Cserhalmi György hihetetlenül pontos alakításában az első perctől az utolsóig ott van a dráma. És amikor kijövünk a moziból, még ma is zavarban vagyunk. Vajon a mérnökből lett taxisofőr, Simon József egyszerű bosszúálló? Vagy inkább igazságtevő? Vagy afféle magyar Kohlhaas Mihály, aki próbálja visszaszerezni megtiport büszkeségét/méltóságát? Vissza akarja kapni a becsületét bármi áron? Kérdés, hogy negyven év múltán a mai néző milyen jelentéseket lát bele. Érdemes nekifutni, ugyanis a Dögkeselyűt nem porlasztották el az évtizedek. Kétségtelen, hogy Cserhalmi György mondatai a keselyűlétről ma más értelmet nyernek, de van értelmük. Ragályi Elemér képei pedig még mindig őrülten erőteljesek. Az utcanevek, az autótípusok, az egyenruhák megváltoztak, de az emberi, morális dilemmák semmit nem veszítettek erejükből. A mozibolondok imádni fogják a film kedvéért hazatért Perczel Zita alakítását. Ha valaki nem ismerné őt, csak pillantson Simon apjának tévéjére. Ott éppen a Meseautó megy - Perczel Zitával a főszerepben. De kétségünk sincs afelől, hogy a budapesti utcákon száguldozó autók a legkevésbé sem meseautók.

Magyar nyelven, felirat nélkül.
A vetítést megelőző és az azt követő beszélgetés magyar nyelven zajlik.

Rendező: Müpa
  • házigazda
    Barkóczi Janka
  • rendező
    András Ferenc

Parkolási információk

Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy abban az esetben, amikor a Müpa mélygarázsa és kültéri parkolója teljes kapacitással működik, érkezéskor megnövekedett várakozási idővel érdemes kalkulálni. Ezt elkerülendő, azt javasoljuk kedves közönségünknek, induljanak el hozzánk időben, hogy gyorsan és zökkenőmentesen találhassák meg a legideálisabb parkolóhelyet és kényelmesen érkezhessenek meg előadásainkra. A Müpa mélygarázsában a sorompókat rendszámfelismerő automatika nyitja. A parkolás ingyenes azon vendégeink számára, akik egy aznapi fizetős előadásra belépőjeggyel rendelkeznek. A Müpa parkolási rendjének részletes leírása elérhető itt.

Biztonságos jegyvásárlás

Felhívjuk kedves Látogatóink figyelmét, hogy a Müpa kizárólag a saját weboldalán és hivatalos jegypénztáraiban megváltott jegyekre tud garanciát vállalni. A kellemetlenségek elkerülése érdekében javasoljuk, hogy előadásainkra, koncertjeinkre a jövőben is a mupa.hu weboldalon keresztül, valamint az Interticket (jegy.hu) országos hálózatában vagy a jegypénztárainkban váltsa meg jegyét.



müpamozi


Ugrás az oldal tetejére