családi és ifjúsági programok

Magyarok a világban - Ligeti és Afrika

Egy szünettel
Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem
  • Müpa saját produkció
  • Matinékoncertek

Jegyárak


Mentse el a programot Google Naptárába!

Mi a kapcsolat száz metronóm kattogása, afrikai törzsek ütőhangszeres zenéje, és lejátszhatatlanul nehéz zongoraetűdök között? A 20. század legjelentősebb zeneszerzőinek egyike, a száz éve született Ligeti György. Elementáris kíváncsisága és tudásvágya révén szinte minden hatással volt zenei gondolkodására: bonyolult szerkezetek működésmódja éppúgy, mint fizikai felfedezések, nyelvi jelenségek vagy éppen az afrikai ütőhangszeres zene. Ezek mind szóba kerülnek ezen a koncerten.

Ligeti György az egykor Magyarországhoz tartozó, romániai Dicsőszentmártonban született, Kolozsváron tanult, Budapesten járt a Zeneakadémiára, az 1956-os forradalom után Bécsbe emigrált, Németországban és Ausztriában élte le életét, de dolgozott Svédországban és Amerikában is. Igazi világpolgár volt. Afrikában soha nem járt, felvételről és népzenekutatók írásaiból ismerte meg a Szaharától délre élő népek zenéjét (ezek jó része kizárólag ütőhangszereket használ), és lenyűgözte, amit hallott. Joggal. A koncerten Szélpál Szilveszter vezetésével, Fazekas Gergely zenetörténész szakértői közreműködésével fogunk elgondolkodni azon, mi is varázsolta el Ligetit ezeknek a zenéknek a bonyolult lüktetésében és lehengerlő energiáiban, teszünk egy kitérőt az afrikai zenéért nem kevésbé rajongó amerikai zeneszerző, Steve Reich irányába, és arra is megkeressük a választ, hogy Ligetit mi foglalkoztatta, amikor zeneművet komponált száz mechanikus metronómra. A koncerten napjaink egyik legjelentősebb Ligeti-előadója, a zongoraművész Fejérvári Zoltán, a fiatal ütőegyüttes, a Dakoda Trio Mohácsi Benjámin és Simon András ütőhangszeres művészekkel kiegészülve, továbbá a Bartók Konzervatórium hat ütőhangszeres növendéke (tanáruk: Holló Aurél), és száz metronóm fog fellépni.

Korosztály: 9-16 év
Rendező: Müpa

Előadott művek

  • zongora
    Fejérvári Zoltán
  • Trio Dakoda (Láposi Dániel, Burcsik Dávid, Hencz Kornél)
  • ütőhangszerek
    Mohácsi Benjámin, Simon András
  • a Bartók Konzervatórium ütőhangszeres növendékei (tanár: Holló Aurél)
  • szakértő
    Fazekas Gergely
  • moderátor
    Szélpál Szilveszter

Parkolási információk

Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy abban az esetben, amikor a Müpa mélygarázsa és kültéri parkolója teljes kapacitással működik, érkezéskor megnövekedett várakozási idővel érdemes kalkulálni. Ezt elkerülendő, azt javasoljuk kedves közönségünknek, induljanak el hozzánk időben, hogy gyorsan és zökkenőmentesen találhassák meg a legideálisabb parkolóhelyet és kényelmesen érkezhessenek meg előadásainkra. A Müpa mélygarázsában a sorompókat rendszámfelismerő automatika nyitja. A parkolás ingyenes azon vendégeink számára, akik egy aznapi fizetős előadásra belépőjeggyel rendelkeznek. A Müpa parkolási rendjének részletes leírása elérhető itt.

Büféélmény – sorban állás nélkül

Az Átrium-büfében új étkezési szolgáltatásunknak köszönhetően lehetőségük van előrendelést leadni egy órával az előadás megkezdése előtt, így megszabadulhatnak a hosszas sorban állástól az előadás szünetében, és azonnal fogyaszthatják a megrendelt étel-, italféléket. Az előrendelés részletei elérhetőek itt.

Biztonságos jegyvásárlás

Felhívjuk kedves Látogatóink figyelmét, hogy a Müpa kizárólag a saját weboldalán és hivatalos jegypénztáraiban megváltott jegyekre tud garanciát vállalni. A kellemetlenségek elkerülése érdekében javasoljuk, hogy előadásainkra, koncertjeinkre a jövőben is a mupa.hu weboldalon keresztül, valamint az Interticket (jegy.hu) országos hálózatában vagy a jegypénztárainkban váltsa meg jegyét.




Ugrás az oldal tetejére