komolyzene, opera, színház

Daniel Roth orgonakoncertje

Egy szünettel
Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem
  • Müpa saját produkció

Jegyárak


Mentse el a programot Google Naptárába!

Európa orgonaművészetének sok kiválóságát ismerjük, van azonban két nagy és karakteres, egymástól jól megkülönböztethető, évszázados hagyomány: a német és a francia orgonaművészeté. Ennek megfelelően még ma is igaz, hogy a kontinens sokszínű orgonista-palettájának számos jelentős tagja ebből a két országból kerül ki.

A mulhouse-i születésű Daniel Roth a francia orgonistahagyomány hírnevét öregbíti. Nevét valóban nem nehéz a tradícióhoz kapcsolni, hiszen tanulmányait többek közt olyan meghatározó szerepű muzsikusoknál végezte, mint a 20. század egyik jelentős francia orgonistája, Maurice Duruflé, vagy egy másik, szintén igen fontos 20. századi francia orgonaművész, Marie-Claire Alain. (Hogy érzékeljük a „pedagógiai vérvonalat”: Duruflé a César Franck-tanítvány Charles Tournemire növendéke volt, Marie-Claire Alaint pedig az a Marcel Dupré tanította orgonálni, akinek mesterei között ott szerepel Alexandre Guilmant, Louis Vierne és Charles-Marie Widor - ezzel máris felsoroltuk a 19-20. századi francia orgonaiskola néhány nagy jelentőségű alakját!)
Daniel Roth a sokoldalúság terén is követi a hagyományt: templomi orgonista és koncertező művész, fiatalon számos fontos versenyt nyert, emellett zeneszerző és pedagógus is. 1963-tól a Sacré-Coeur-bazilikában orgonált, 1985-ben pedig a Saint-Sulpice orgonistájává nevezték ki: itt működött korábban a nagy francia orgonisták közül Widor és Dupré, s itt található a nagy orgonaépítő, Cavaillé-Coll legnagyobb hangszere, öt manuállal és száz regiszterrel. Daniel Roth műsorán szerepel Bach egyik híres kompozíciója, az e-moll prelúdium és fúga (e tételpár fúgája viseli a téma kromatikusan táguló ambitusú dallamára utalva a „Tölcsérfúga” nevet), ezt követően hazájának orgonairodalma előtt hódol César Franck és Widor egy-egy Magyarországon ritkán hallható művének megszólaltatásával, hogy a koncert fennmaradó idejében saját improvizációs művészetét mutassa be a Müpa közönségének.

A koncertet 18.30 órai kezdettel, Előhang címmel beszélgetés előzi meg, amelyen a fellépő művészekkel és a műsoron szereplő művekkel ismerkedhetnek meg közelebbről az előadásra jeggyel rendelkezők.

Rendező: Müpa

Előadott művek

Parkolási információk

Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy abban az esetben, amikor a Müpa mélygarázsa és kültéri parkolója teljes kapacitással működik, érkezéskor megnövekedett várakozási idővel érdemes kalkulálni. Ezt elkerülendő, azt javasoljuk kedves közönségünknek, induljanak el hozzánk időben, hogy gyorsan és zökkenőmentesen találhassák meg a legideálisabb parkolóhelyet és kényelmesen érkezhessenek meg előadásainkra. A Müpa mélygarázsában a sorompókat rendszámfelismerő automatika nyitja. A parkolás ingyenes azon vendégeink számára, akik egy aznapi fizetős előadásra belépőjeggyel rendelkeznek. A Müpa parkolási rendjének részletes leírása elérhető itt.

Büféélmény – sorban állás nélkül

Az Átrium-büfében új étkezési szolgáltatásunknak köszönhetően lehetőségük van előrendelést leadni egy órával az előadás megkezdése előtt, így megszabadulhatnak a hosszas sorban állástól az előadás szünetében, és azonnal fogyaszthatják a megrendelt étel-, italféléket. Az előrendelés részletei elérhetőek itt.

Biztonságos jegyvásárlás

Felhívjuk kedves Látogatóink figyelmét, hogy a Müpa kizárólag a saját weboldalán és hivatalos jegypénztáraiban megváltott jegyekre tud garanciát vállalni. A kellemetlenségek elkerülése érdekében javasoljuk, hogy előadásainkra, koncertjeinkre a jövőben is a mupa.hu weboldalon keresztül, valamint az Interticket (jegy.hu) országos hálózatában vagy a jegypénztárainkban váltsa meg jegyét.




Ugrás az oldal tetejére