irodalom, film, kiállítás

Eldorádó (1988)

120 éves a magyar film

Szünet nélkül
Előadóterem
  • Müpa saját produkció
  • müpamozi

Jegyárak


Mentse el a programot Google Naptárába!

Túléli-e az, aki nem hal bele? Noha eleve forgatókönyvnek született, Bereményi Géza filmje, az Eldorádó nagyregény. Tíz év története a világháború végétől az '56-os forradalomig. És a Teleki téri piac királyának története a felemelkedéstől a bukásig. Amúgy meg gengszterfilm. Kegyetlen, kíméletlen és irgalmat nem ismerő. És az a döbbenetes, hogy az általa felvetett gondolatok nagy részét igazán csak az 1990-es hatalom-újraosztás után kezdtük érteni. Például azt, hogyan válik általános egyenértékesben kifejezhetővé élet és halál. Az ember.

Eperjes Károly egyedülálló színészi játékkal teremti meg Monori karakterét. Olyan erős, hogy aki először látja a filmet, talán fel sem figyel a súlyos háttértörténetekre és melléktörténetekre. Pedig van ezekből bőven. Túlélési történetek, sikertörténetek, a változó világhoz való alkalmazkodás drámái. És a gyötrelmes kérdés: akarsz-e így élni? Így akarsz-e élni? Kardos Sándor operatőri munkája felkavaró. Mintha egy új, egyedi filmnyelvet talált volna ki az Eldorádóhoz. Soha nem látott módon mutatja be a káoszt, az entrópiát, hogy olykor átváltson érzelmes/érzelgős képsorokra, amelyektől a néző elbőgi magát. Ez egy ilyen film. Aki beül rá, az érzelmek világnagy hullámvasútjára ül fel. A nyolcvanas években ugyanis a magyar film erősen megváltozott. Elkezdte nyíltan kimondani azt, amit korábban a sorok/képkockák között suttogott a fülünkbe. A jól bejáratott képes beszéd, utalgatás, rejtjelezés helyébe valami újfajta őszinteség lépett. Vagy másfél tucat olyan film született, amely nem kívánt engedelmesen, a megengedett sebességgel közlekedni a fene se tudja, hová vezető úton. Érdemes odafigyelni az Eldorádó kámeamegjelenéseire is, mert ezek különösen sokatmondók. Az új rezsimre játszó Gombacsikot Pauer Gyula szobrász és látványtervező alakítja, Ferenczi Gábor filmrendező jelenete megrendítő. Aztán ott van Gothár Péter mint cinikus taxisofőr... És újra az alapkérdés: ha túléled is, túléli-e a benned lévő ember?

Magyar nyelven, felirat nélkül.
A vetítést megelőző és az azt követő beszélgetés magyar nyelven zajlik.

Rendező: Müpa
  • házigazda
    Barkóczi Janka
  • rendező
    Bereményi Géza

Parkolási információk

Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy abban az esetben, amikor a Müpa mélygarázsa és kültéri parkolója teljes kapacitással működik, érkezéskor megnövekedett várakozási idővel érdemes kalkulálni. Ezt elkerülendő, azt javasoljuk kedves közönségünknek, induljanak el hozzánk időben, hogy gyorsan és zökkenőmentesen találhassák meg a legideálisabb parkolóhelyet és kényelmesen érkezhessenek meg előadásainkra. A Müpa mélygarázsában a sorompókat rendszámfelismerő automatika nyitja. A parkolás ingyenes azon vendégeink számára, akik egy aznapi fizetős előadásra belépőjeggyel rendelkeznek. A Müpa parkolási rendjének részletes leírása elérhető itt.

Biztonságos jegyvásárlás

Felhívjuk kedves Látogatóink figyelmét, hogy a Müpa kizárólag a saját weboldalán és hivatalos jegypénztáraiban megváltott jegyekre tud garanciát vállalni. A kellemetlenségek elkerülése érdekében javasoljuk, hogy előadásainkra, koncertjeinkre a jövőben is a mupa.hu weboldalon keresztül, valamint az Interticket (jegy.hu) országos hálózatában vagy a jegypénztárainkban váltsa meg jegyét.



müpamozi


Ugrás az oldal tetejére